مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

اهمیت وزن در دام زنده

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 06 بهمن ، 1400

مهم ترین تاثیرات وزن بدن در دام زنده 

وزن آشکارترین و مهمترین عامل در انتخاب و تولید و همچنین عملکرد حیوانات است. وزن ماهیت دام را نشان می دهند و به طور مداوم با تغذیه، آب دادن، ریزش، ادرار کردن، تنفس و غیره تغییر می کند.

عوامل مهم بودن وزن در حیوانات 

وزن در ارزیابی کارایی تولید مثل و عملکرد رشد در حیوانات بسیار مؤثر است. می توان از آن برای تعیین وضعیت سلامتی حیوان هنگام اندازه گیری با توجه به سن آن استفاده کرد. به عنوان مثال: کاهش وزن حیوان نشانه ای از سلامتی نامناسب است و برعکس، بدست آوردن آن نشان می دهد که حیوان از سلامتی خوبی برخوردار است.
علاوه بر این، از وزن نیز می توان در اندازه گیری دوز صحیح داروی درمانی برای معالجه بیماری های حیوانات، برای جلوگیری از خطر کمبود مصرف یا مصرف بیش از حد استفاده کرد.
از وزن می توان برای تعیین مقدار صحیح خوراکی که یک حیوان می تواند برای جلوگیری از کمبود غذای تغذیه ای یا پرخوری استفاده کرد. همچنین به شما امکان می دهد مقادیر احتمالی حیوان زنده را نسبت به قیمت بازار تعیین کنید.
وزن گیری همچنین در تعیین زمان شیر گرفتن از حیوان کمک می کند. همچنین برای پیش بینی رشد گوساله ها با تجزیه و تحلیل داده های ضبط شده و مطالعه نمودار عملکرد می توان آن را بررسی نمود.
همچنین بیان می کند که وزن حیوانات بسیار مهم است زیرا در تصمیم گیری برای پرورش، تغذیه و ارائه خدمات دامپزشکی تحت شرایط کشاورزان کمک می کند.

دام زنده

روش های مختلفی برای اندازه گیری وزن بدن دام 

متداول ترین روش های اندازه گیری وزن بدن عبارتند از:

  • مقیاس الکترونیکی
  • استفاده از باند وزن
  • قد، عرض و ضربان قلب

1. مقیاس الکترونیکی

مقیاس های الکترونیکی رایج ترین روش برای تعیین وزن حیوان است که در سراسر جهان بر روی حیوانات و گونه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، مناطق روستایی بیشتر در معرض افرادی است که درآمد کم دارند و هزینه مقیاس ها زیاد است. از این رو، بیشتر کشاورزان برای استفاده از مقیاس الکترونیکی زیرساخت هایی از قبیل برق ندارند.
برای خرید گوسفند زنده، وزن دام از مهم ترین نکات است که هنگام خرید به آن توجه می شود و تاثیر مستقیمی بر قیمت دام زنده دارد.

2. باند وزن

یک روش جایگزین وجود دارد که می تواند از باند وزن استفاده کند (ابزاری که برای برآورد وزن زنده حیوانات استفاده می شود). این نوار، کمربند است که در اطراف قسمت های بدن حیوان قرار می گیرد که طول (سانتی متر) را به کیلوگرم (کیلوگرم) اندازه گیری و تبدیل می کند. از نوارهای وزنی بر روی گونه های مختلف جانوری استفاده شده است: گوسفند، بز، گوشت گاو و گاوهای شیری.

3. قد، عرض و تیرچه قلب

قد، عرض و ضربان قلب اغلب برای پیش بینی وزن زنده در گاوها استفاده می شود. نوار قلاب قلب به توانمندسازی دانشمندان درمورد ارزش حیوانات خود کمک می کند تا تجارت، وضعیت اقتصادی آن ها و بهبود دام را بهبود بخشد. علاوه بر این، کشاورزان با دانش بهتر در مورد وزن حیوانات خود می توانند شیوه های مدیریتی خود را بهبود بخشند که به نوبه خود می تواند باعث رفاه و تولید گاو شود.
براساس گزارش ها بهترین روش برای اندازه گیری وزن حیوانات بدون مقیاس، كمك به وزن بدن بر روی برخی از خصوصیات بدن است كه می توان به آسانی اندازه گیری كرد. در پیش بینی ترکیب لاشه در بزها از وزن بدن و اندازه گیری های خطی مانند ضربان قلب، طول بدن و قد در هوا استفاده می شود.
برای جلوگیری از اتلاف پول ، به ویژه برای کشاورزان تجاری، وزن برای همه کشاورزان بسیار مهم است. استفاده از اندازه گیری بدن به خصوص برای آن دسته از کشاورزان که به سرمایه کم، با کمی آموزش و نظارت حداقل دسترسی دارند، عملی، سریعتر، آسانتر و ارزانتر است.

گوسفند زنده

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه دام و می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1