مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

پنج تا از مهم ترین نژاد های گوسفندی در خطر انقراض قرار دارند

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 15 اردیبهشت ، 1401

پنج تا از مهم ترین نژاد های گوسفندی در خطر انقراض قرار دارند 

گوشت، شیر، پشم یکی از دلایل اصلی پرورش گوسفندان می باشند.صاحبان این مشاغل در تلاش هستند تا نژاد های در خطر انقراض را تقویت کنند و برای پروش این نژاد ها تلاش ویژه ای دارند.این نژاد ها در شرایط و محیط های سخت به خوبی مقاوم هستند و در هر محیطی سریع سازگار می شوند.با هم پنج تا از مهم ترین نژاد ها را بررسی می کنیم.

گوسفند ماده و بره هایش در چمنزار

کراکر فلوریدا (Florida Cracker)

این نژاد یکی از قدیمی ترین نژاد های گوسفند در آمریکا شمالی است.این گوسفندان که احتمالا در سال 1500 از اسپانیا به آمریکا آورده شده اند.این گوسفندان در هوای معتدل و نیمه مرطوب فلوریدا پرورش یافته اند.طبق گفته ها این نژاد می تواند در مراتع، نخلستان ها، جنگل های کاج و... رشد و نمو کنند.
این نژاد دو بار در سال نشانه گذاری یا اقدام به تولید مثل می کند.این نژاد مانند دیگر دسته های گوسفندان گوشت،پشم و شیر عالی تولید می کند که گزینه عالی برای دامپروان می باشد به خاطره مصارف بالا این نژاد برای مصرف کنندگان،در خطر انقراض قرار دارد.اخیرا برای جلوگیری از این خطر در مورد این نژاد،نژاد جدیدی از این دسته در حال پرورش دادن می باشد که به طور گسترده ای در حال پرورش گوسفندان است.از نظر سازگاری با محیط هم مقاومت بهتری دارند و این نژاد خوشبختانه با تلاش کشاورزان و دامپروران در حال افزایش است.

چهار گوسفند قهوه ای در چمنزار

گوسفند بومی ساحل خلیج فارس

گوسفند های ساحل خلیج فارس در گرما و بیماری و انگل  بسیار مقاوم هستند.این نژاد بسیار آرام و خونسرد هستند.آن ها پشم مناسب،مقدار تولید متوسط شیر را تولید می کنند و با هوای گرم و مرطوب سازگار هستند.این نژاد یکی از مناسب ترین نژاد ها برای پرورش هستند.
چه در هوای سرد و چه هوای گرم خود را سازگار می سازند و برای یک پرورش دهنده تازه کار یک گزینه و شروع خوب می باشد.این نژاد گوشت خیلی خوب و از شیر آن انوع پنیر تهیه می کنند.این نژاد هم به خاطر نکات عالی خود یک گزینه رو به انقراض است.

دو بره سفید خوشگل در چمن

گوسفندان جزیره هوگ

گوسفندان جزیره هوگ یکی دیگر از نژاد های خوب و رو به انقراض است.در دهه هفتاد تا اوایل دهه نود ساکنان به پرورش گوسفندان علاقه داشتند ولی پس از طوفان هایی که ساکنان با آنها مواجه شدند و ضرر های زیادی که دیدند مانع از ادامه این کار شد و بسیاری از ساکنان از جزیره مهاجرت کردند برخی از این نژاد باقی ماندن و هر سال از تعداد آن ها کم می شد این گوسفندان به دلیل نبود گله و چوپان با مصراف چمن ها و آب مرداب ها و استخر های کوچک زنده مانده بودند.
در سال 1974 یک فرد این جزیره را خریداری نمود و گوسفند های باقی مانده را از بین برد.چهار سال بعد ماموران ذخیره ساحل ویرجینا یک گله گوسفند را در جزیره یافتند و تحت محافظت ویژه ای قرار گرفتند.این نژاد به دو دلیل جز بهترین نژاد ها می باشد پشم و گوشت بی نظیری از این نژاد تولید می شود.این نژاد بسیار آرام و خونسرد هستند و خوشبختانه این نژاد هم در حال احیا می باشد.

گوسفند شاخ دار قهوه ای در چمن

گوسفند راملدال  

اگر به پرورش گوسفند برای پشم آنها علاقمند هستین این نژاد گزینه عالی می باشد.این نژاد یک نژاد جهش یافته در کالیفرنیا جهش یافته شده است.هر دو نژاد گوسفند نادر محسوب می شوند و نژاد خود آمریکا هستند.نژاد Romeldale به پرورش دهنده این امکان را می دهد تا طیف گسترده ای از پشم گوسفندان رنگی ، و همچنین گوسفند سفید را جمع کند و بهترین نوع پشم رنگی را در طیف وسیعی تولید کنند.این نژاد هم به خاطر کیفیت عالی و مرغوب پشم خود در خطر انقراض قرار دارد.
گوسفند و بره در دامداری

گوسفند سانتا کروس

نام این گوسفند برگرفته از یک کانال در جزایر سواحل کالیفرنیا گرفته شده است.این نژاد بین 70 تا 200 سال در این جزیره زندگی کرده اند.برخی از این گوسفندان فرار کردند و مدتی بدون کنترول رها شدند.این نژاد یک نژاد استثنایی در زایمان،حفظ بقا و توانایی زندگی و پرورش در شرایط بسیار سخت را دارد.این نژاد گزینه عالی برای پرورش خانگی است پشم آن ها بی نظیر می باشد و دارای خاصیت ارتجاعی است که در پشمهای مشابه پیدا نمی کنید و نسبت به سایر نژاد ها برای تولید پشم درآمد بیشتری می توان کسب کرد.این نژاد در برابر بیماری و انگل هم بسیار مقاوم هستند. این نژاد هم به خاطره ویژگی های منحصر به فرد خود نیز باید احیا شود و از خطر انقراض دور شود.

گله گوسفندان در چمنزار

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1