مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

ویژگی شیر بز و تفاوت آن با شیر گوسفند

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 16 خرداد ، 1401

ویژگی شیر بز و تفاوت آن با شیر گوسفند

از جمله فرآورده های لبنی که ارزش بسیار بالایی دارد شیر بز می باشد که به صورت پاستوریزه و محلی موجود است و به علت فراوان بودن  خواص  تغذیه ای شیر بز این محصول می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها موثر باشد به طوری که در طب سنتی به مصرف شیر بز بارها اشاره شده است. مهمترین ویژگی این شیر دفع مواد زائد و رفع علائم پیری از بدن می باشد.

درباره شیر بز

این فرآورده لبنی خواص تغذیه ای بالایی دارد که می تواند به راحتی سیستم تولید کننده آنتی اکسیدان را در بدن تحریک نماید، مواد زائدی که در اثر فعالیت های شیمیایی در بدن حاصل می شود را دفع نموده و روند پیری را کاهش دهد. این شیر در درمان بیماری های عصبی مانند اسکیزوفرنی بسیار موثر عمل می کند. میزان چربی و پروتئین موجود در آن درصد بالایی دارد.  شیر حیوانی که از نظر غذایی به شیر مادر نزدیک است  شیر بز می باشد. دردهای روماتیسم و آرتروز را کاهش می دهد و سبب تقویت سیستم عصبی بدن می شود. اگر چه دسترسی به این نمونه شیر به صورت محلی و پاستوریزه زیاد نمی باشد اما با توجه به خواص و ویژگی های منحصر به فرد این فرآورده برخی از کشورها علاوه بر عرضه محلی و پاستوریزه آن سعی کرده اند تا این نمونه شیر را به صورت خشک شده در مراکز فروش عرضه نمایند. این شیر با انجیر سیاه می تواند ترکیبی را حاصل نماید که در درمان بسیاری از بیماری ها موثر می باشد. مصرف کنندگان این محصول کمتر دچار آلرژی و بیماری های گوارشی می شوند.

شیر بز

ویژگی شیر بز

این فرآورده طبعی سرد و تر دارد که ترکیبات آن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید. مهمترین خاصیت این محصول بالا بودن درصد کلسیم آن می باشد که این توانایی را دارد تا کمبود کلسیم افراد مصرف کننده را تامین نماید و هرگونه شکستگی در بدن را ترمیم کند. برخلاف تصور عموم، این محصول جذب آهن را در بدن بالا می برد و فقر آهن را تا حد لازمی کاهش می دهد شامل بودن آن از الیگوساکارید سبب شده تا تمامی خواص شیر مادر را در خود بگنجاند. میزان هورمون های آن در سطح پایینی است که این از بارزترین ویژگی این فرآورده برشمرده شده است. میزان لاکتوز و قند حل شده در آن به میزان کمی است که این خاصیت می تواند برای مصرف نمودن افرادی که به لاکتوز و قند حساسیت دارند بسیار حائز اهمیت باشد.
ویژگی شیر بز

تفاوت شیر بز با شیر گوسفند

ذکر ویژگی شیر بز و تفاوت آن با شیر گوسفند می تواند در بالا بردن سرانه مصرف این شیر بسیار موثر باشد. شاید بارزترین تفاوتی که در میان این فرآورده و شیر گوسفند زنده وجود دارد کم بودن میزان چربی است که نسبت به شیر گوسفند دارد و این امکان را به افرادی که رژیم غذایی دارند و به دنبال کم کردن وزن هستند فراهم آورده است. چربی موجود در شیر به دست آمده از بز امگا 6 دارد که میلی به تجمع در بدن ندارد و در نتیجه کلسترول خون کاهش می یابد و  مهمترین محصول لبنی برای درمان بیماری های قلب و عروق خواهد بود. شیر به دست آمده از بز نسبت به شیر گوسفند میزان لاکتوز کمتری دارد که برای مصرف کودکان و راه اندازی آنزیم لاکتوز در بدن آنها بسیار مفید می باشد. این فرآورده لبنی سرشار از سلنیم، زینک و روی است که نسبت به سایر شیرهای گوسفندان و گاو این ویژگی را دارد تا در بروز آلزایمر و همچنین رفع آن بسیار مفید می باشد. تفاوت این شیر برگزیده نسبت به هر نمونه شیر دیگری در بالا بودن میزان آهن می باشد. کلسیم موجود در این محصول نه تنها مانع از جذب آهن نمی شود بلکه میزان جذب آهن را در بدن بالا برده و کم خونی و فقر آهن را در بدن کاهش می دهد. میزان پتاسیم در فرآورده های لبنی بز به اندازه ای است که به راحتی می تواند فشار خون را در افراد مصرف کننده تنظیم نماید.
تفاوت شیر بز با گوسفند

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1