مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

روش های از بین بردن مگس ها و حشرات در دامداری

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 اردیبهشت ، 1401

روش های از بین بردن مگس ها و حشرات در دامداری

با شروع فصل گرما، مگس ها و حشرات به دامداری ها هجوم می آورند. وجود آنها می تواند باعث خسارت های سنگینی به دام ها گردد. بنابراین دامداران همواره به دنبال راهی برای از بین بردن مگس در دامداری می باشند. مگس ها و حشرات بسته به منطقه جغرافیایی که دام های قرار دارند متفاوت هستند. برخی از آنها تنها موجب اذیت و  آزار فیزیکی می شوند و بهداشت دام را مختل می کنند، اما برخی دیگر باعث آسیب های جدی تری می شوند. نیش زدن، خونخوار بودن و مهمتر از همه تولید میازمی از آسیب های جدی است که وجود حشرات و مگس ها می تواند آنها را ایجاد کند. مگس ها همچنین موجب می شوند که بیماری های عفونی به بدن انسان ها و دام ها منقل گردد؛ بنابراین از بین بردن آنها ضروری است. در ادامه در مورد تعدادی از روش های از بین بردن حشرات در دامداری صحبت خواهیم کرد.
حمله مگس ها به گاو ها

رعایت بهداشت برای از بین بردن مگس در دامداری

یکی از روش هایی که می توان تولید مثل مگس ها را در دامداری کنترل نمود، رعایت بهداشت است. دفع صحیح و کنترل شده فاضلاب در گاوداری ها یکی از اقدامات بهداشتی در این زمینه است. باید تا حد امکان بستر نگهداری دام ها و غذای آنها خشک نگه داشته شود. زمان تولد گوساله جدید ترشحاتی به بدن او وجود دارد که سبب جذب مگس ها می شود؛ شستن این ترشحات برای کاهش مگس ها نیز بی تاثیر نیست. همچنین می بایست به طور روزانه بستر دام ها تمیز گردد تا از تکثیر مگس ها و دیگر حشرات جلوگیری شود. رعایت بهداشت یک راه حل طبیعی دفع مگس ها می باشد.

استفاده از سم برای از بین بردن مگس در دامداری

یک ترفند برای از بین بردن مگس در دامداری، استفاده از سموم و مواد شیمیایی است. استفاده از سم مگس گاوداری­ به طرق مختلفی انجام می گیرد. برخی از آنها به صورت پودر و اسپری است که مستقیما روی حشره پاشیده می شود. به دلیل اینکه این نوع سم مستقیم باید بر روی مگس پاشیده شود، باید در زمانی انجام گیرد که مگس ها کم تحرک تر می باشند؛ هنگام غروب و شب و همچنین صبح زود بهترین زمان برای سمپاشی می باشد. این کار باید بعد از دو تا سه هفته دوباره تکرار گردد.

روش دیگر استفاده از طعمه است. در این روش سم را در محل تجمع مگس ها قرار داده و سپس مگس هایی که مرده اند را جمع آوری کرده و سم جدیدی در محل قرار می دهیم. روش دیگر اسپری کردن سم بر روی کودهای آنها است؛ این کار موجب کنترل لاروها می گردد.
تعداد زیادی مگس روی بدن گاو

از بین بردن مگس در دامداری با افزودنی های خوراکی

در این روش، با اضافه کردن افزودنی های خوراکی به غذای دام، موجب کنترل تولید مثل مگس ها می شوند. دام این غذا را می خورد و پس از آن از طریق مدفوع آن دفع می گردد. وجود این مواد در مدفوع دام، سبب نابودی تخم یا لارو مگس خواهد شد. البته اثرگذاری این مواد به صورت موقتی است و در مناطق مرطوب تاثیر چندانی نخواهد داشت.

انتخاب بهترین روش برای از بین بردن مگس در دامداری

در اینجا به چند مورد از راهکارهای از بین بردن حشرات و مگس ها در دامداری اشاره کردیم. همانطور که اشاره کردیم، عدم نابودی این حشرات ممکن است خسارات جبران ناپذیری همانند انتقال بیماری ها، کاهش مقدار و کیفیت شیر و ... به همراه داشته باشد. نکته مهمی که دامداران عزیز باید در نظر بگیرند این است که این روش ها زمانی تاثیرگذار هستند که بهداشت در گاوداری به صورت کامل رعایت شود. در غیراینصورت استفاده از این روش ها تاثیر زیادی نخواهد داشت و تنها باعث صرف هزینه های زیاد می شود. همچنین برای انتخاب روش مناسب می بایست موارد دیگری مانند انواع مگس های موجود، محل تخم گذاری، آگاهی از زمان تخم گذاری و تبدیل شدن به مگس و ...  را نیز دانست و با توجه به این موارد روش مناسب مبارزه با آنها را انتخاب نمود.

تعداد زیادی مگس روی بدن گاو مشکی

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1