مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

تفاوت هایی که میان گوشت گوسفند و بز وجود دارد

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 29 اردیبهشت ، 1401

تفاوت هایی که میان گوشت گوسفند و بز وجود دارد

گوشت گوسفند یکی از لذیذترین گوشت های مصرفی خانوارهای ایرانی است که در اکثر غذاها از این نوع گوشت استفاده می شود. از سوی دیگر گوشت بز نیز خوشمزه است و خواص فراوانی دارد. تفاوت گوشت گوسفند و بز  در مسائلی جزیی است و برای خرید یک گوشت خوب بهتر است که با تفاوت های این دو آشنا شوید.  زیرا گاهی برخی از قصابی ها گوشت بز را به جای گوسفند می فروشند و بسیاری از مردم نیز از این مسئله آگاه نیستند. به همین دلیل در این مقاله شما را با نکاتی درباره تفاوت گوشت گوسفند و بز آشنا خواهیم نمود.

تفاوت های ظاهری میان گوسفند و بز

علاوه بر تفاوت گوشت گوسفند و بز، این دو حیوان از لحاظ ظاهری نیز تفاوت هایی باهم دارند که اگر قصد خرید گوسفند یا بز زنده را دارید بهتر است با این تفاوت های ظاهری نیز آشنا شوید. 

 • هبزا معمولا دم خود را بالا نگه می دارند در صورتی که گوسفندان دم خود را معمولا به سمت پایین نگه می دارند. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که بزها دارای دمی بلند هستند و گوسفندان دمی کوتاه و پر دنبه دارند.
 • بزهای نر و برخی از ماده ها دارای ریش هستند در صورتی که گوسفند ریش ندارد.
 • بزها حیواناتی جسور، شیطان و پر جنب و جوش هستند و به همه جا سرک می کشند در صورتی که گوسفندان حیواناتی آرام هستند. بزها در برابر سایر حیوانات و خطراتی که آنها را تهدید می کند مبارزه کرده و ایستادگی می کنند در حالی که گوسفندان معمولا فرار می کنند.
 • گوسفندان نر دارای شاخ هایی هستند اما همه بزها دارای شاخ هستند.
 • یکی از تفاوت های عمده ظاهری گوسفند و بز در پشم است. گوسفندان دارای پشم هستند و همانگونه که می دانید از این پشم برای مصارف گوناگونی استفاده می شود در صورتی که بز پشم ندارد و به جای آن پوست دارد.

گوسفند زنده
تفاوت گوشت گوسفند و بز

گوسفند و بز دارای گوشت های متفاوتی هستند که هر یک خواص خود را دارد. تفاوت گوشت گوسفند و بز در مسائلی جزیی است که این تفاوت ها عبارتند از:

 • یکی از تفاوت های مهم میان گوشت گوسفند و بز، قیمت این دو است. گوشت گوسفند نسبت به گوشت بز گران تر است که می توانید با این روش به سادگی گوشت گوسفند و بز را از هم تشخیص دهید. به همین دلیل بسیاری از افراد گوشت بز را به جای گوشت گوسفند می فروشند.
 • گوشت گوسفند نرم تر از گوشت بز است و دارای طعمی خوشمزه تر نیز می باشد.
 • گوشت بز بدون چربی است در حالی که گوشت گوسفند دارای مقدار زیادی چربی است که همین امر به خوشمزه تر شدن آن کمک می نماید.
 • رنگ گوشت بز نسبت به گوسفند قرمزتر و تیره تر است و در قسمت ران، دارای کشیدگی بیشتری است.
 • گوشت بز پس از کشته شدن دام، دارای تغییر رنگ کمتری نسبت به گوسفند است.
 • پروتئین میو فیبریلی موجود در دو گوشت گوسفند و بز یکی است اما میزان پروتئین سارکوپلاسمیک موجود در گوشت بز بیشتر از گوشت گوسفند است.
 • تفاوت هایی که در کیفیت و طعم گوشت گوسفند و بز وجود دارد ناشی از نوع تغذیه متفاوت این دو گونه دام است. بزها معمولا چیزی که خود انتخاب می کنند را می خورند و به همین دلیل از نظر وجود بیماری هایی همچون انگل و آلودگی های شیمیایی بزها دارای گوشتی سالم تر هستند.

  گوشت تازه

تفاوت گوشت گوسفند و بز به هنگام پختن

اگر از لحاظ ظاهری قادر به تشخیص گوشت گوسفند بز نبودید، می توانید زا تغییراتی که گوشت به هنگام پختن دارد متوجه این تفاوت شوید. به هنگام پختن، گوشت بز آب کمتری را نسبت به گوشت گوسفند از دست می دهد و طعم گوشت بز تندی کمتری نسبت به گوشت گوسفند دارد. در واقع گوشت بز به هنگام پختن افت کمتری دارد. گوشت بز برای افرادی که دارای چربی بالایی هستند مناسب می باشد و گوشت گوسفند برای افرادی که به دنبال گوشتی خوش طعم هستند، بسیار مناسب است.

گوشت گوسفند تازه

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1