مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نژاد گوسفندان چندقلوزا و بهترین نژاد های آن

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 27 شهریور ، 1401

بررسی بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران 

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و بهترین نژاد گوسفندان جهان؛ پرورش گوسفند یکی از مهمترین منابع تولید پروتئین می باشد. همانگونه که می دانید نژادهای مختلفی از گوسفندان در سراسر دنیا و کشور ایران در حال پرورش هستند که در زیست بوم های مختلفی نگهداری می شوند. یکی از این نژادها، نژاد گوسفند چند قلو زا می باشد و فروش ژن چند قلو زا در میان از سایر آنها درآمدزا تر است. اینگونه از گوسفندان توانایی زایش چند بره به طور همزمان را دارند. در نژادهای مختلف این نوع گوسفندان وجود دارند، اما درصد چند قلو زایی بین آنان بسته به نژاد متفاوت است و در برخی نژادها این درصد بیشتر می باشد. عوامل دیگری از جمله اسپرم قوچ، کیفیت تخمک، سن، فلاشینگ، تغذیه مناسب در چند قلو زایی گوسفندان تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه تعدادی از بهترین گوسفندان جهان و ایران برای چند قلو زایی را به شما عزیزان معرفی می نماییم تا هنگام خرید دام زنده به درستی انتخاب کنید.

گوسفندان نژاد رومانف

بهترین نژاد میش و بهترین نژاد قوچ، نژاد رومانف، یک نژاد خالص است که در واقع دارای بهترین نژاد گوسفندان چند قلو در جهان است. وزن قوچ بالغ در این نوع گوسفند 80 تا 90 کیلوگرم و وزن میش های چند قلو زا بالغ در حدود 70 تا 80 کیلوگرم می باشد. میزان افزایش وزن برای بره های که 3 قلو یا بیشتر هستند به صورت روزانه 264 گرم است. گوسفند رومانف با میانگین چند قلو زایی 289 درصد، دارای بالاترین نرخ چند قلوزایی برای گوسفندان در جهان است و رکورد زایش 9 بره مربوط به آن می باشد. نژاد گوسفند رومانف در 3 تا  ماهگی به بلوغ می رسد و آمادگی جفت گیری با بیش از 80 میش رومانف را در هفته دهم تا بیستم دارد.

گوسفند نژاد رومانف، گوسفند چند قلوزاگوسفند نژاد رومانف، گوسفند چند قلوزا 

گوسفندان نژاد سافولک

زمانی که میش های Norfolk و قوچ های Southdown با یکدیگر زاد و ولد داشته باشند، گوسفند نژاد سافولک ایجاد خواهد شد. این نژاد از جمله نژاد گوسفندان چند قلو زا می باشد و رشد سریع بره ها از ویژگی های آنان است. در این نژاد وزن میش بالغ 75 تا 90 کیلوگرم و وزن قوچ بالغ 125 تا 135 کیلوگرم می باشد. در نژاد سافولک میانگین چند قلو زا 160 درصد است که در رتبه دوم چند قلوزایی در جهان قرار دارد.

گوسفند نژاد سافولک، بهترین نوع گوسفندگوسفند نژاد سافولک، بهترین نوع گوسفند 

گوسفندان نژاد افشاری

پرورش گوسفندان چند قلوزا، بهترین نژاد گوسفندان ایرانی افشاری است. نژاد افشاری نیز یکی از نژاد گوسفندان چند قلو زا می باشد و درصد دوقلوزایی افشاری بسیار بالا می باشد همچنین پرورش آن از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است چون دارای گوشت بسیار مرغوب و پشم بسیار خوب می باشد. علاوه بر گوشت و پشم خوب، سرعت بالای رشد گوسفندان، مقاوم بودن در مقابل سرما و توانایی دوقلوزایی نیز از دیگر ویژگی هایی است که سبب شده است، این نژاد در مناطق مختلف کشور پرورش داده شود. زیستگاه اصلی آنان زنجان و تکاب است اما به دلیل ویژگی آن، در نواحی دیگر کشور نظیر همدان، تهران، آذربایجان غربی، کرمانشاه، البرز، فارس نیز پرورش داده می شوند.

گوسفندان نژاد قشقایی

گوسفند سه قلوزا، نژاد قشقایی نیز یکی از برترین نژاد گوسفندان چند قلو زا در ایران می باشد که توانایی زایش 2 تا 3 بره به طور همزمان را دارا است. این گوسفندان معمولا در پاییز و زمستان زاد و ولد می کنند. درصد بارداری 96 درصد و درصد زایش در آنها 85 درصد است.

گوسفند نژاد قشقایی، بهترین گوسفندان چند قلوزاگوسفند نژاد قشقایی، بهترین گوسفندان چند قلوزا 

گوسفندان نژاد کردی

این نژاد گوسفندان چند قلو زا به دو دسته کوهستانی و دشتی تقسیم می شوند. بره هایی که از این گوسفندان متولد می شوند، معمولا 4 تا 6 کیلوگرم هستند. وزن میانگین پشم آنها 2 کیلوگرم است و میانگین وزن شیردهی آنان 20 کیلوگرم است. درصد دوقلوزایی گوسفندان ایرانی در نژاد کردی 10 درصد می باشد.

بهترین نژاد بره و گوسفند های چند قلو زابهترین نژاد بره و گوسفند های چند قلو زا 

گوسفندان نژاد مهربان

یکی دیگر از بهترین نژادهای چند قلو زایی با درصد دوقلو زایی 13 درصد، نژاد مهربان است. پرورش این نژاد به دلیل صرفه اقتصادی بسیار رایج است. زیست بوم نژاد مهربان مرزهای بین کردستان و زنجان و همچنین استان همدان است.

قیمت گوسفندان چند قلو زا

گوسفند سه قلو زا، برای تعیین قیمت گوسفندان عامل های مختلفی نظیر وزن و نوع ژن تاثیرگذار هستند. هرچه وزن بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود و با کاهش وزن، قیمت آنها نیز کمتر خواهد شد. ژن نیز یک عامل بسیار موثر دیگر برای تعیین قیمت است؛ به عنوان مثال قیمت نژاد گوسفندان چند قلو زا نسبت به سایر ژن ها بسیار بیشتر است. البته به دلیل کم بودن این نوع نژادها، معمولا کمتر کسی به فروش ژن گوسفندان چند قلو زا راضی می شود.

بزرگترین نژاد گوسفندان و بهترین نژاد گوسفند در جهانبزرگترین نژاد گوسفندان و بهترین نژاد گوسفند در جهان 

شما می توانید برای استعلام قیمت دام زنده امروز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1