مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

در خرید گوسفند برای قربانی به چه نکاتی توجه کنید

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 14 مرداد ، 1401

یکی از سنت های مسلمانان برای عید قربان  قربانی کردن گوسفند می باشد و این یکی از سنت های پسندیده دین اسلام می باشد که گوشت قربانی را در بین نیازمندان  پخش  می کنند. ولی برای خرید گوسفند باید از سالم و بهداشتی بودن آن مطمئن شویم تا سلامتی هموطنان عزیز به خطر نیفتد.

گوسفند برای قربانی را از کجا خریداری کنیم

عزیزانی که قصد خرید گوسفند برای قربانی کردن را دارند باید به این نکته توجه کنند که از خرید گوسفند از افراد دست فروش و کنار خیابان جدا خودداری کنند چون آنها زیر نظر وزارت بهداشت نیستند و امکان دارد که مبتلا به بیماری کشنده و خطرناک تب کریمه  کنگو باشند. این بیماری بسیار خطرناک است و امکان مرگ برای مصرف کنندگان گوشت آلوده وجود دارد. برای خرید گوسفند برای قربانی کردن از مراکز مجاز که تایید دامپزشکی را دارد اقدام نمایید تا کمترین خطری برای سلامتی خود و عزیزانتان وجود داشته باشد.

معاینه گوسفند توسط دام پزشکان

نکات بهداشتی برای ذبح قربانی

سعی شود که نکات بهداشتی برای خرید گوسفند قربانی  تا حد امکان رعایت شود تا با بی توجهی این سنت پسندیده دینی برای افراد جامعه خطر آفرین نشود. با امکاناتی که مراکز مجاز برای خرید گوسفند تدارک دیده اند بسیاری از مشکلات را رفع کرده است. کسانی که مایل باشند امکان ذبح گوسفند در خود مراکز فروش مهیا می باشد و دیگر لازم نیست که دام زنده را به جای دیگر منتقل کرد و اقدام به ذبح آن نمود.

فروش گوسفند

یکی از  دغدغه هایی که وجود دارد هم برای مردم و هم برای شهرداری ها تامین گوسفند سالم برای قربانی کردن می باشد. چون اگر گوسفند زنده خریداری شده مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو باشد احتمال انتقال بیماری از طریق تماس افراد با دام و ترشحات خونی دام وجود دارد. برای همین تاکید می شود که گوسفند را از مراکز مورد تایید دامپزشکی تهیه کرد و همانجا ذبح شود. در مراکز مجاز گوشت داخل سالن های  پیش سرد نگهداری می شود و به همین خاطر ویروس تب کریمه کنگو از بین می رود. باید از این بیماری پیشگیری کرد چون درمان خاصی وجود ندارد و در صورت ابتلا به این بیماری امکان این وجود دارد که به موقع تشخیص داده نشود و فرد مذکور جان خود را از دست بدهد.

گوسفند سفید در فضای آزاد

روش تشخیص بیماری

برای تشخیص گوسفند بیمار از سالم راه های مختلفی وجود دارد. در هنگام خرید گوسفند از مکان هایی که از سالم بودن دام ها مطمئن نیستیم باید به چند نکته توجه کنیم. میزان اشتهای دام، دام سالم با دیدن غذا به سمت آن می رود و با اشتها غذا می خورد ولی دام مریض میلی به خوردن غذا ندارد و غذایش دست نخورده باقی می ماند. نکته قابل توجه این است که نخوردن غذا همیشه دلیل بر بیماری دام نیست بعضی مواقع بر اثر زخم شدن دهان، گوسفند نمی تواند غذا بخورد.

وضعیت نشخوار دام

دام اگر سالم باشد  به خوبی نشخوار می کند. نشخوار خوب نشان دهنده این نکته است که دام می تواند به خوبی غذا بخورد و شکم متورم  نشان از خوب غذا خوردن می باشد. ولی اگر دام به خوبی نشخوار نکند یعنی با مشکلی دست و پنجه نرم می کند و امکان خطرناک بودن بیماری هم وجود دارد.

میزان تحرک

دام سالم نسبت به اتفاقات اطراف خود واکنش نشان می دهد و هوشیار می باشد، اینگونه دام ها همیشه در تحرک هستند و سر خود را پایین نمی اندازد و از گله هم عقب نمی ماند ولی دام مریض همیشه از گله عقب مانده و تحرک کمتری دارد.

شکل گوش چشم و بینی

معمولا گوش دام سالم برافراشته و یه سمت صداهای اطراف می چرخد و اگر بر روی گوش دادم سالم حشره مزاحمی بنشیند با تکان دادن گوش آن را فراری می دهد. چشم دام سالم شفاف است و هیچ گونه ترشحاتی از آن بیرون نمی آید و بینی دامی که سالم است همیشه تمیز است و ترشحاتی از آن بیرون نمی آید.

اینها چند نکته از نکاتی می باشد که در هنگام خرید گوسفند زنده از مکان هایی که اقدام به فروش گوسفند می کنند و تاییدیه دامپزشکی را ندارند مورد توجه قرار بگیرد تا همیشه  افراد و جامعه سالم داشته باشیم. 

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1